1

Zjednoczenie z Bogiem jest ważniejsze od wszelkich innych obowiązków

Święty Brat Albert

2

Po co się niepokoić,
wszak Bóg w nas, a my w Nim

Święty Brat Albert

3

W myślach o Bogu i o przyszłych rzeczach
znalazłem szczęście i spokój

Święty Brat Albert

bp Dekret odwołania dyspensy

„Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła (Ecclesia de Eucharistia, 1) – uczył nas Św. Jan Paweł II. Ofiara eucharystyczna jest bowiem „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” (LG,11). Tak brzmi niezmienne nauczanie Kościoła.

Uwzględniając aktualne decyzje władz państwowych, stosownie do wskazań Przewodniczącego Konferencji Episkopatu zawartych w Komunikacie z dnia 27 maja 2020 roku – odwołuję dyspensę dotyczącą zwolnienia z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej.

Udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej jest wyrazem naszej wdzięczności wobec Jezusa Chrystusa za całe dzieło zbawienia świata. Jest także wyznaniem naszej wiary i wierności Chrystusowi.

Drodzy Siostry i Bracia! Do uroczystości Trójcy Świętej, do 7 czerwca trwa okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zapraszam do tego ważnego wyznania wiary i wierności Chrystusowi przez wypełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

Drodzy Rodzice! Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych Duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale.

W tym czasie doświadczenia prawdy mówiącej o tym, że człowiek nie jest wszechmocny – konieczne jest nasze pogłębienie wiary i kontaktu z Chrystusem, który żyje i czeka na każdego z nas.

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim na drodze wyznawania wiary i realizowania odnowy duchowej.

X Henryk Tomasik

Biskup Radomski

 

Bp Ordynariusz dla Radia Plus Radom

Biskup Henryk Tomasik poinformował również, jak będzie wyglądała w parafiach najbliższa uroczystość Bożego Ciała. - Nowe regulacje prawne wydane przez władze państwowe i służby medyczne (brak ograniczeń dotyczących uczestnictwa wiernych w świątyniach przy zachowaniu odpowiednich odległości oraz obecność 150 osób w zgromadzeniach poza budynkami kultu) wyznaczają sposób publicznego przeżywania tej uroczystości – poinformował ksiądz biskup. Dodając jednocześnie, że najważniejszy jest udział we mszy świętej.

Dlatego też księża proboszczowie mogą wybrać jedną z następujących form przygotowania procesji Bożego Ciała: tradycyjna procesja ulicami miejscowości (do 150 osób, uzgodniona z odpowiednimi władzami); lub procesja wokół kościoła (przygotowana według możliwości parafii).

Tam, gdzie nie ma możliwości przygotowania tradycyjnej procesji lub procesji wokół kościoła, należy zorganizować dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu z tekstami o tematyce Eucharystycznej.

Biskup Tomasik przypomniał też, że do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Świętej) wierni powinni wypełnić obowiązek spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

- Mam ogromną prośbę do rodziców. Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. W związku z epidemią wielu rodziców stawiało pytania o organizację Pierwszej Komunii Świętej. Dzisiaj stawiam pytanie, czy rodzicom zależy na komunii świętej poza Pierwszą Komunią Świętą? Drodzy rodzice, w tym czasie konieczne jest nasze pogłębienie wiary poprzez niedzielny udział w liturgii oraz przystąpieniu do spowiedzi i komunii świętej – powiedział ksiądz biskup.

  • dr.jpg
  • ekai_tonalne2.jpg
  • episkopat.jpg
  • gosc-niedzielny2.jpg
  • kofc.jpg
  • plus2.jpg